Korzystanie z szatni i sanitariatów

Korzystanie z szatni i sanitariatów
16.04.2025

Jako trener wiem, że życie sportowca nie kończy się na boisku. Wiele emocji i interakcji między zawodnikami toczy się w szatniach i łazienkach. Zadbanie o bezpieczeństwo dzieci również w tych miejscach jest priorytetem moim i klubu. Naszymi działaniami zmniejszamy ryzyko niewłaśąciwych zachowań, ze strony dzieci, jak i dorosłych.

1. Przed zajęciami lub zawodami w nieznanym miejscu sprawdzamy, czy dzieci mają osobne łazienki i szatnie, czy nie są one udostępniane innym użytkownikom obiektu w tym samym czasie.

2. Dbamy, aby dorośli nie przebierali się w obecności dzieci oraz nie przebywali w szatniach i łazienkach, gdy dzieci są rozebrane poprzez wyznaczenie osobnych godzin dla dorosłych i dzieci lub oddzielając przestrzeń (np. za pomocą parawanów). Zasada ta dotyczy również niepełnoletnich sędziów, trenerów i innych dzieci pełniących funkcje kadry.

3. Jako trener mam dostęp do szatni jedynie w celu przeprowadzenia odprawy przed meczem. Planuję godzinę odprawy wcześniej i informuję dzieci, aby mogły się przygotować. Zawsze pukam przed wejściem do szatni.

4. W przypadku zajęć koedukacyjnych zapewniamy dzieciom osobne łazienki i szatnie.

5. Jeżeli dziecko czuje się niekomfortowo, przebierając się lub biorąc prysznic w otoczeniu rówieśników, nie będę wywierać na nim presji. Zamiast tego zachęcę je do dbania o higienę osobistą w domu.

6. Zapewniamy dostępność szatni i sanitariatów dzieciom z niepełnosprawnościami. Uzgadniamy z dzieckiem i jego rodzicami zakres udzielanej pomocy.

7. Zapewniamy dzieciom warunki do bezpiecznego przechowywania osobistych rzeczy oraz dbamy o komfortowe warunki do przebierania się i korzystania z pryszniców (np. działające zamki do szatni i łazienek, parawany).

8. Rekomendujemy nieużywanie telefonów komórkowych oraz innego sprzętu z funkcją nagrywania w szatniach i łazienkach. Zasada ta dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych, którzy mogą znaleźć się w tych przestrzeniach.

9. Jako trener reaguję na każde zgłoszone zachowanie, którego celem jest ośmieszenie lub zawstydzenie (m.in,. rozbieranie się dla “zabawy”, komentarze dotyczące wyglądu, wynikające np. z różnego stopnia rozwoju poszczególnych dzieci ). 

 
Wróć do listy

Najnowsze aktualności

Zasady bezpiecznych relacji trener/trenerka-dziecko II
16.04.2025

Zasady bezpiecznych relacji trener/trenerka-dziecko II

Kontakt fizyczny z dziećmi 1. Zawsze pytam dziecko o zgodę na kontakt fizyczny. 2. W sytuacji korygowania… czytaj więcej
Zasady bezpiecznych relacji trener/trenerka-dziecko
16.04.2025

Zasady bezpiecznych relacji trener/trenerka-dziecko

Dla moich zawodników i zawodniczek jestem wzorem do naśladowania. Wiem, jaka wiąże się z tym odpowiedzialność, więc nie wykorzystuję swojej pozycji do… czytaj więcej
Zasady bezpiecznych relacji RODZIC-TRENER/TRENERKA
16.04.2025

Zasady bezpiecznych relacji RODZIC-TRENER/TRENERKA

Żeby osiągnąć sukces i czerpać radośc z uprawiania sportu nasze dziecko potrzebuje obok siebie dwóch ważnych dorosłych - rodzica oraz trener/trenerka. To… czytaj więcej

Sponsorzy i Partnerzy

Miasto Gliwice wspiera sport
Sponsor wspomagający
Partner techniczny
Partnerzy